21 Eylül 2007

Digg butonunun Blogger a uygulanması


Evet dostlar yine bugün ne zamandır (daha çok wordpress veya typepad) birçok blog da gördüğüm ama nasıl yapıldığını ve acaba tema özelliğimidir? Diye merak ettiğim bir uygulamadan bahsedeceğim. Digg denen sosyal network oluşumunu bilmeyeniniz yok dur sanıyorum. Bilmeyenler de buradan ne olduğunu hem öğrenip hem de buraya üye olabilirler.

Evet şimdi dediğim gibi birçok blog da ne zamandır dikkatimi çeken bir hadise vardı. Bu da postların sol üst tarafında veya sağ üst tarafında pul şeklinde digg düğmesinin olması.  Bu nasıl oluyor diye benimde üyesi olduğum digg i kurcalarken orada bunun nasıl blog veya web sayfalarına adapte edilebileceğinin tarif edildiği sayfayı bulmamla bu merakım çözüldü. Ancak tarif İngilizce olduğundan bende de İngilizce nizani oluşundan dolayı sevgili genç dostum emrex den bu sayfayı okuyup bana anlatmasını rica etmiştim. Oda sağolsun yememiş içmemiş google da benim akıl edemediğim gerekli (ihtiyarlık işte beyin lopları artık eski performansını yitirdiğinden) aramayı yaparak bana iki site adresi verdi. Ancak bunların da İngilizce dil ile tarif yapıyor olmasına rağmen bir tanesinde buradakinde resimlerle anlatımından da yararlanarak iyi kötü ne demek istediğini anladım ve orda anlatılanları aynen uyguladım. İşte burada sayfayı incelerseniz uygulamanın örneğini post başlarındaki digg düğmelerini de göreceksiniz

Bende şimdi bunu sizlere anlatacağım. Bu düğmeleri sol tarafa veya sağ tarafa hatta altta bir yere koymanız mümkün o artık sizlere kalıyor hatta digg sitesinde daha başka düğme çeşitleri de var. Onlardan herhangi birinide beğeninize göre koyabilirsinizde.

Önce kontrol panelden blogunuzun yerleşim düzenine geçmek için resimdeki yerleşim ibaresine tıklıyoruz.digg_10    Daha sonra yine aşağıdaki resimde de gösterilen HTML 'yi Düzenle ibaresine tıklıyoruz.digg_11    Yine daha sonra aşağıdaki resimde de gösterilen Widget Şablonlarını Genişlet ibaresinin yanındaki kutuyu işaretliyoruz.digg_13           Daha sonra aşağıdaki kod bölümündeki seçili ifadeyi tarayıcımızın toolbarındaki düzen menüsünden bu sayfada bul arama kutusuna aşağıdaki kodu aynen yazıp HTML kodları içerisindeki bulunduğu yeri buluyoruz.

<p><data:post.body/></p>

Bu seçili kodların üzerine aşağıdaki gibi dolgun siyah yazan kodları aynen kopyalayıp yukarıda ki bulduğumuz kod satırının üstüne aynen yapıştırıyoruz. Aşağıda görüldüğü gibi. Daha sonra şablonumuzu kaydedip yayınlıyoruz.

 

<div style='float:right; margin-left:10px;'>
<script type='text/javascript'>
digg_url=&quot;<data:post.url/>&quot;;
</script>
<script src='http://digg.com/tools/diggthis.js' type='text/javascript'/>
</div>

<p><data:post.body/></p>

Daha sonra yayınlayıp baktığımızda aşağıdaki gibi görülecektir.

digg_2

Yok solda olsun derseniz Kod içerisinde aşağıda siyah seçilmiş bölümleri yine aşağıdaki gibi düzelteceksiniz.

<div style='float:left; margin-right:10px;'>
<script type='text/javascript'>
digg_url=&quot;<data:post.url/>&quot;;
</script>
<script src='http://digg.com/tools/diggthis.js' type='text/javascript'/>
</div>
<p><data:post.body/></p>

Daha sonra yayınla düğmesine basıp aşağıdaki gibi göreceksiniz.

digg_4

Yok ben aşağıda postun yani yazılarımın altında yayınlansın derseniz de yine kodları aşağıda gösterildiği gibi yukarıda bulduğumuz kod satırının bu sefer altına koyacaksınız.

<p><data:post.body/></p>
<div style='float:right; margin-left:10px;'>
<script type='text/javascript'>
digg_url=&quot;<data:post.url/>&quot;;
</script>
<script src='http://digg.com/tools/diggthis.js' type='text/javascript'/>
</div>

Yayılanmış hali yani butonun aşağıda yer alması da resimde görüldüğü gibi olacaktır.

digg_3

eğer diğer buradan Digg buton şekillerini ve uygulanış biçimlerini merak ediyorsanızda her ne kadar ingilizce de olsa benim yararlandığım kaynağa buradan da bakabilirsiniz. Bu uygulamalar digg in kendi sitesinde de anlatılıyor ama ben oradaki anlatımı anlamakta biraz zorluk çektim. Sana da çok teşekkür ediyorum emrex. Hepinize kolay gelsin.

6 Yorum:

jupiter dedi ki...

teşşekkür ederim arkadışım.
koca google de bir türkçe bu konuya sen el atmışsın.
kolay gelsin.

Hrn :) dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Grafica dedi ki...

Emeğinize ve ellerinize sağlık. O kadar aradım aradım hem en basit hemde en anlaşılır şekilde bu konuyu burada buldum. Teşekkürler..!

ihtiyarus dedi ki...

Dostlar kartopu misali bilgi paylaşıldığında nasılda büyüyor. Bir işe yaradığımı görmekde beni çok mutlu ediyor

Enerjik dedi ki...

teşekkürler.Çok istifadeli oldu.Acaba "digg butonu" ölçüsünü küçültmek mümkün oluyor mu veya konu başlığının yanına koymak mümkün mü?

ihtiyarus dedi ki...

Enerjik kardeş;
Yazımın içerisinde bu konuya değinmişim ama heralde gözünüzden kaçmış. Digg sitesinde değişik ölçü ve biçimlerde digg buton çeşitleri var. Onların içinden seçim yapabilirsiniz. Ben 3 yere konabileceğini yazmıştım ama konu başlığı yanına konurmu onu bilmiyorum. Yani denemek lazım ama bana göre çok kullanışlı olmaz. Benim fikrime göre yazının sağ veya solunda çok şık duruyor ama yazının sonuna da koyabilirsiniz. Benim bloglarda ben konumunu biraz daha değiştirdim sebebi adsense reklamlarıyla problem yaratıyordu. Şimdiki konumu gayet güzel oldu? Digg sitesinde daha çok seçenek bulabilirsiniz. Sorunuza cevap verebildimmi bilmiyorum? Kolay gelsin. Sevgiyle kalın...

Toggle

Ben Kimim

SAYAÇ


DEFA ZİYARET EDİLDİM

Shades of Teal Palette