13 Eylül 2006

FAYDALI SİTELER

Evet dostlar epeydir yazmıyordum. İşden güçten bir türlü vakit bulamadım. Emekli bir adamın ne işi olur demeyin. Her şeyden evvel Kocayım ondan sonrada Babayım. Şu aralar Belçika'da yaşayan kızım ve damadım geldiler. O nedenle meşguliyetim biraz arttı. Her neyse bu gün siz bloggerların çok işine yarayacağını düşündüğüm bazı faydalı siteleri tanıtmaya ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağım. Sizlere de bu sitelere üye olup kurcalıyarak benim bile farkedemediğim özelliklerini keşfetmek kalıyor. Bu sitelere yan tarafda Faydalı Linkler bölümünün altındaki adlarına tıklayarak hemen ulaşabilirsiniz.

Technorati : Bu site bloglines gibi sizin için belli sitelerin, blogların haberlerini takip ediyor ayrıca sizin blog 'unuzun da yayınlarını başkalarına duyuruyor. Bu siteye yalnız üye olmanız gerekiyor. Ondan sonra da size yapmanız gereken bir dizi işlem sunuyor. Weblog'unuzda yayınlamanız için araçlar veriyor. Blog'unuzda arama kutusu, blogroll gibi bir çok şey, buraya girip abone olup kurcalamanızı öneririm. Web 2.0 ailesinin önemli bir sitesi.

Blinklist : Technorati 'ye benzer bir site. Burada tag bulutu yapabilirsiniz. Size verdiği toolbarı browserınıza entegre ediyorsunuz. Feedlerinizi tag larınızı kısa yoldan tutmanızı sağlıyor. Buraya da üye olmanız gerekiyor.

del.icio.us : Bu site de technorati benzeri Web 2.0 ailesinin bir üyesi. Size verdiği browser toolbarı sayesinde internette dolaşırken çok kolay feedlerinizi oluşturabilirsiniz. Size bir çok araç sunuyor. Burada da tag bulutunuzu oluşturabilirsiniz. Tabiki buraya da üye olmanız gerekiyor.

Statcounter : Blog'unuzun ziyaret sayısını sizin için tutan bir site. Üye olmanız gerekiyor.

Feedburner : Adından da anlaşılacağı üzere bir feed sitesi. Bu sitede sizin sitenizin hitini tutuyor ve size bir sürü araç sunuyor. Standard üyelik bedava ancak Pro üyelikParalı.

Photobucket : Bu site Yahoo 'nun Flickr benzeri bir site. Burada yayınlıyacağınız resim ve videolarınızı depoluyor verdiği URL adresini kullanarak yayınlıyorsunuz. Ayrıca göstermek istediğiniz resimlerinizin yanda örnekte olduğu gibi slideshow, collage, stamp, strip gibi Widget oluşturmanızı sağlıyorsunuz ve verdiği kodu sayfanızın uygun yerine koyup yayınlıyorsunuz. Üyelik ve hizmetleri bedava. Birde pro paralı olan üyelik tipi de var.

Meebo : Bedava üye oluyorsunuz. Messanger benzeri bir kutunun kodlarını veriyor size. Siz o kutuyu Blogunuzda uygun bir yere koyuyorsunuz. Sizin blog'unuzu ziyaret edenlerle anında nessanger daki gibi mesajlaşıyorsunuz. Tabi o anda bilgisayarınızı ve meebo sitesini açmanız gerekiyor.

Widgetbox : Widget kutusu veriyor. Bu kutucuk içinde istediğiniz her şeyi yayınlıyorsunuz. Üye olmanız gerekiyor.

Mychingo : Sesli yorum bırakılmasını sağlıyan bir araç. Bırakılan mesajları daha sonra siz dinliyorsunuz. Üye olmanız gerekiyor.

Last Fm : adından anlaşılacağı üzere online radyo sitesi. Sizin için en çok dinlediklerinizin listesini oluşturup yayınlamanızı sağlıyor.

Odeo : Nefis bir site. Size blogunuza veya web sayfanıza konmak üzere bir müsic player veriyor. Tabii başka şeylerde var. Her türlü ses dosyasını çalabilen bir player. Bu player 'ın değişik tipleri ve boylarıda var. Gerisi süpriz kurcalayın bulun. Bunu sevgili EMREX sayesinde keşfettim.

Dailymotion : Video dosyalarınızı depolayıp sitenizde verdiği oynatıcı ile yayınlamanızı sağlayan bir site. Tabikine Üye olmanız gerekiyor. Seveceğinizi umarım.

Stickam : Buda çok değişik bir hadise. Hem slide oynatıcı hem webcam hemde video oynatıcı velhasılı ziyaret edip inceleyin. Yanda yukarıya size fikir vermek için koydum. Tabi ben bir tane resim koydum sizler videolarınızı, resimlerinizi yayınlayabilirsiniz. Tabiki yine üye olmanız gerekiyor.

Şimdilik bu kadar önümüzdeki günlerde daha başka sitelerin marifetlerini, linklerini vereceğim ve yine burada sizlere dilimin döndüğünce sizlere anlatmaya ve aktarmaya çalışacağım.


0 Yorum:

Toggle

Ben Kimim

SAYAÇ


DEFA ZİYARET EDİLDİM

Shades of Teal Palette